Echipa Model 3 bilanț aprilie

În contextul păgubos generat de lălăiala cu Rabla+ pentru toți cei implicați, plus poluarea din aglomerațiile urbane, înmatriculările pentru Model 3 au continuat să fie o veste bună pentru mobilitatea electrică din România.

Cu un loc I în aprilie, Model 3 își păstrează locul pe podium în clasamentul din 2025 și în parcul BEV din țară (TOP General) cu aproape 5000 exemplare.

Sursa: RO e-Mobility index

Bilanț aprilie

Pe scurt:

  • Parcurs în funcție de nevoile personale, cu o interesantă excursie pentru Marius (Câmpina) la Berlin pentru a doua vizită la fabrica Tesla.
  • Consum mediu în aprilie distribuit pe tot spectrul echipei, de la competiția lui Mihai (Fălticeni) cu piticii echipei (Citigo și Spring), până la valoarea foarte rezonabilă (16.7 kWh/100km) raportată de Betty și Alex în traficul din București.
  • Costul cu energia este punctul de atracție pentru Aprilie, considerând că cinci din opt participanți au raportat costuri mai mici de 5.25 lei/100km, ceea ce reprezintă mai puțin decât prețul UNUI LITRU de carburant. ”Miracolul” prin care 50% din participanți raportează cost ZERO este o combinație din încărcarea la locul de muncă și cea cu ajutorul panourilor fotovoltaice. Să nu uităm că în general și Marius (Câmpina) raportează tot costuri zero pentru naveta zilnică, urmare a încărcării la locul de muncă.

In concluzie, așa cum am scris în bilanțul echipei pentru luna martie:

Marius (Câmpina)

APRILIE  2025

  • km parcurși – 4233
  • kWh consumați în Drive – 617
  • kWh consumați în staționare – 96
  • consum mediu – 14,6 kWh/100 km
  • durată deplasare – 3193 minute
  • viteza medie – 79,5 km/h
  • temperatura medie a aerului – 13,1°C
  • kWh încărcați – 703
  • cost încărcări – 1093,7 lei
  • cost mediu – 25,84 lei/100 km

Parcursul acestei luni cuprinde călătoria în Germania, un drum de peste 3400 km.

Încărcările s-au contorizat astfel:

  • 171 kWh type 2 (24,3%)
  • 115 kWh CCS (16,4%)
  • 417 kWh SuperCharger (59,3%)

Media de temperatură a bateriei a fost de 24°C. Media AQI (Indicele Calității Aerului) a fost de 34.

Un moment care merită menționat a fost reîntâlnirea cu Ciprian și fosta mea mașină, la Giarmata. EVA a rămas în inima mea și fiecare revedere îmi provoacă emoție! 

Betty și Alex – Săbăreni


Datele pentru Tesla Model 3 SR+ 55kWh pentru luna Aprilie, sunt următoarele:

Raluca și Cătălin – Craiova

In luna aprilie am avut urmatoarele date:

  • Km parcurși : 882 km
  • Media de consum : 15,2 kWh/100 km
  • Am încărcat 195 kWh
  • Cost incarcare : 218,78 lei

Am ajuns la 31.000 de km si am schimbat filtrele de aer pentru a 2-a oara. Prima dată le-am schimbat la 19.500 km.

Alex G. – București

Luna aprilie a fost liniștită pentru mine, am circulat doar în Bucuresti și Ilfov. 

Nici o problemă la mașină, însă odată cu creșterea temperaturilor a început să crească consumul pentru AC.

Perioada : 1 – 30 aprilie

  • Distanta : 1066 km 
  • Consum mediu : 14.1 kWh/100km
  • Consum total : 151 kWh
  • Incarcare : 187 kWh
  • Cost incarcare : 56 lei
  • Cost pentru 100km:  5.25 lei/100km

Ciprian – Timișoara

Date pentru Matrix (Model 3 SR 2021):

Lună cu km efectuați majoritar în oraș. 

  • Km totali pe luna Martie: 1039 km
  • Consumul mediu luna Martie: 15.7 kWh/100km
  • Încărcare de la priză: 257 kWh
  • Utilizați pentru drive: 163 kWh
  • Costul total al încărcărilor: 0 ron

Reparații: Fără probleme

Mihai – Fălticeni

Total luna aprilie 2025 pentru Tesla Model 3 2024, Fălticeni.

  • Distanța parcursă: 2583 km (Odo: 13413 km – 87% SoC)
  • Total încărcări (inclusiv pierderi):
    • 361.4 kWh
      • 74% din încărcări la serviciu, 
      • 17% din încărcările de acasă (100% de la soare)
      • 9% la e-on Drive Moldova Mall
  • Viteză medie ponderată: 56 km/h
  • Consum mediu ponderat afișat pe bord: 11.2 kWh/100 km
  • Consum real (Energie încărcată (inclusiv pierderi+park) / distanța parcursă): 14 kWh/100 km
  • Cost total: 0 lei
  • Energie consumată în Drive: 289.1 kWh.
  • Energie consumată în Park: 35.4 kWh.
  • Pierderi la încărcare: 36.9 kWh (10.2%)

Laura și Teo – Model 3 Dual Motor, Timișoara

Tesla a parcurs în luna Aprilie 787 km cu un consum de 15 kWh/100 km. Toată distanța a fost parcursă în Timișoara și mediul periurban.

Toate încărcările au fost efectuate la stația de încărcare de acasă cu aport solar aproape 100%.

TeslaFi calculează costurile cu încărcarea de acasă la prețul de 0.8 RON/kWh, neavând posibilitatea de a defini tarife diferențiate pentru energia solară, așadar conform aplicației costurile sunt de 150 RON. În realitate acestea tind mai degrabă spre 0.

La finalul lunii Aprilie Model 3 acumulase 12.792 km.

Moni și Dan – Model 3 LR rwd (2018), Motor City (Michigan)

Într-o luna de tranziție de la frig spre cald, veterana TM 3, care nu este echipată cu pompă de căldură, a coborât pentru prima data din noiembrie sub consumul mediu afișat după primii 100.000 km: 15.1 kWh/100km.

Intre timp odometrul a trecut de 170.000 km, fără probleme în continuare.

  • parcurs: 2128 km
  • consum mediu: 15 kWh/100km
  • toate încărcările la priza casnică din garaj, după ora 23

Aplicația Tesla nu recunoaște locația întotdeauna, oare de ce?

Despre starea acumulatorului am aflat doar că este ”bună”, nereușind să fac testul disponibil după ultimele actualizări de soft.

Poate va întrebați de ce precizez că încărcarea este după ora 23?

In primul rând, pentru a sublinia că nu ”pierd vremea” cu încărcatul, fiindcă dorm în timp ce mașina se hrănește cu electroni, iar cuplarea și decuplare prizei durează mult mai puțin decât alimentarea cu carburanți.

In al doilea, fiindcă este o diferență de preț pentru energia electrică în perioada de consum mare (peak), față de cea mai puțin aglomerată (off peak). In condițiile majorării prețului pentru energia electrică, disciplina de încărcare este o primă soluție de reducere a costurilor, dar și o metodă eficientă de a echilibra consumul în rețea pe măsură ce numărul electricelor începe să crească până și în Motor City.

Sursa: DTEnergy – furnizorul de energie electrică

Aprilie în zona Motor City

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.