Cotații CASCO

Dacă e despre mașini electrice dar incă n-are o categorie, poate merge aici. :)
CalinD
Mesaje: 5
Membru din: 23 Feb 2021, 20:29
Localitate: Oradea

Cotații CASCO

Mesaj de CalinD »

Buna tuturor.
Mă întrebam ce Cotații Casco aveți la mașinile electrice. Este un cost adițional care se simte pe câțiva ani.
Mă interesează Asiguratorul, valoarea asigurata și franciza.
Mulțumesc anticipat !
laurg
Mesaje: 17
Membru din: 23 Feb 2021, 15:00
Localitate: Cluj Napoca

Re: Cotații CASCO

Mesaj de laurg »

Acum, fiindcă este în plată,pot sa dau exemplu clar pentru Kona mea, de 1 litru la Omniasig.
Valoare asigurata 16000 euro, fără franșiză, 1700 si ceva de lei de plată,în 4 rate, în anul 2, cam tot atât a fost și în primul an.
Am cerut oferta pentru viitoarea Kona, electrică și a ieșit cam așa:
32000 euro, valoare asigurată rata 1008 euro, 4 rate, dar se poate da reducere de 5 % de la ei, 10 % pentru plată integrală, 5 % dacă se face și RCA la ei.
Văzând că este mai mult decât dublul ratei de la actuala mașină am vorbit și au spus că atunci când vor avea seria de șasiu se poate negocia o valoare mai mare de discount, deci cu toate reducerile probabil ar ajunge la 3400-3500 de lei anual.
Acum 2 ani, eram în concediu așa că am avut timp să umblu la toți marii asiguratori, Allianz,City,Euroins, Groupama, Asirom, Generali, dar cei de la Omniasig au fost cei mai ieftini la acea dată, fără franșiză.
Am vazut că cei de la City au ceva de genul CASCO la preț de RCA, dar are ceva limitări: 45000 de lei valoare asigurată, doar România, furt TOTAL. Nu se acorda despagubiri pentru furt partial: oglinda, roata, etc, Doar accidente cu autoturisme(exclus: garduri, pomi, animale, etc.)
Accident rutier cu autoturisme(indiferent de vinovat)
Conducatori multipli: rude, prieteni
Nu am văzut nimic despre suprafețele vitrate, bănuiesc că nu este acoperit, dar la cât ar face asigurarea pe un an, tot ieși mai ieftin să cumperi tu parbrizul.
Tibi Buzdugan
Mesaje: 3
Membru din: 24 Feb 2021, 10:32

Re: Cotații CASCO

Mesaj de Tibi Buzdugan »

Salut,

La Allianz pentru primul an mi-a iesit la 3900 lei polita de asigurare, pe valoare asigurata 50500 euro, cu fransiza 0. Era cea mai convenabila varianta cand am studiat ofertele primita si conditiile par foarte bune (inclusiv asistenta rutiera, suprafete vitrate, zgarieturi de orice fel, etc).
Posesor de Kia e-Niro
CalinD
Mesaje: 5
Membru din: 23 Feb 2021, 20:29
Localitate: Oradea

Re: Cotații CASCO

Mesaj de CalinD »

Mulțumesc. Sunt încă destul de mari! Speram ca la mașinile electrice sa fie mai acceptabile, dar văd ca nu prea!
laurg
Mesaje: 17
Membru din: 23 Feb 2021, 15:00
Localitate: Cluj Napoca

Re: Cotații CASCO

Mesaj de laurg »

Nu ar avea justificare economică să le facă asigurările mai ieftine doar pentru că sunt electrice, din contră, dacă ar fi să ai daună totală, asigurările ar trebui să iți dea suma pe care ai plătit-o pe mașină, și fiind mai scumpă....
Avatar utilizator
DanMihalea
Mesaje: 13
Membru din: 23 Feb 2021, 23:11
Localitate: Bucuresti

Re: Cotații CASCO

Mesaj de DanMihalea »

Eu am pentru Kona 64 kWh asigurare RCA si Casco de la Allianz, facuta prin broker (Millenium Insurance), insa masina avea peste 100,000 km.
Am primit o cotatie de 772 € / an Casco la pachet cu 721 RON / an RCA, pachetul Max din oferta lor, am inteles ca acopera complet totul.
Valoare asigurata 26,500 €, fransiza 0.
Cotatia, am inteles ca a prins-o mai "redusa" fiindca masina anterioara pe care am avut-o tot la ei, o Honda Civic, nu a avut nicio dauna de-a lungul timpului si mi-au dat un discount mai mare. Ar fi trebuit sa fie peste 860 € Casco
Avatar utilizator
dumbravaandrei
Mesaje: 24
Membru din: 25 Feb 2021, 10:04
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cotații CASCO

Mesaj de dumbravaandrei »

1070 eur/an la Omniasig. Cu de toate. Fara fransiza.
RCA a fost ceva derizoriu, pana in 500 ron.
Kona 64kwh, luata de noua
Hyundai Kona EV, 64KWh, Highway+Navi. Multi si frumosi kilometri la bord.
CalinD
Mesaje: 5
Membru din: 23 Feb 2021, 20:29
Localitate: Oradea

Re: Cotații CASCO

Mesaj de CalinD »

Mulțumesc Andrei și Dan. Nu pot aici pe forum sa va dau like la postări, dar va mulțumesc tuturor.
Voiam sa îmi fac o idee dacă asigurarea influentează cumva TCO la electrică vs mașina ICE. DAR se pare ca nu!
Avatar utilizator
dumbravaandrei
Mesaje: 24
Membru din: 25 Feb 2021, 10:04
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cotații CASCO

Mesaj de dumbravaandrei »

Pai clar nu influenteaza pentru ca un CASCO depinde de valoarea asigurata si de riscurile acoperite. Se pare ca profilul utilizatorului are o pondere foarte mica (sub 10% din pretul politei)
Hyundai Kona EV, 64KWh, Highway+Navi. Multi si frumosi kilometri la bord.
laurg
Mesaje: 17
Membru din: 23 Feb 2021, 15:00
Localitate: Cluj Napoca

Re: Cotații CASCO

Mesaj de laurg »

Am cerut oferte de la Omniasig si pentru o Kona Highway, valoare asigurată 27000, prima este 603 euro
Pentru o Kona Luxury 31700 euro, primă 709 Euro
Ambele cu RCA 451 de lei.
De la Generali, pentru Luxury, prima a fost de aproape 1000 euro
Scrie răspuns