Conversie electrica
Scris: 27 Feb 2021, 15:17
Buna ziua
Am auzit despre aceasta comunitate prin intermediul unui podcast al lui George Buhnici in care a fost invitat Tudor Rosca. Sunt incantat sa vad ca exista oameni cu privire spre viitor.
Am sa incerc sa fiu cat mai scurt si la obiect si daca prinde subiectul am sa dezvolt. Sunt detinatorul unui BMW seria 5 cu motor de 3000d, adica un fel de opus al acestui forum. Sunt interesat de o conversie catre electric. Am studiat putin problema, poate nu suficient de mult, insa sunt putin dezamagit de faptul ca in Romania si in Europa inca nu se pune suficient de tare accentul pe conversii electro. Am vazut multe videoclipuri de conversii si sunt firme specializate pentru asa ceva, insa in statele unite si nici acelea nu sunt inca perfectionate. Se convertesc de obicei masini de epoca pana la cele produse maxim pana in 2000 pentru ca sunt mai simple si se pot face adaptari mai usoare. Spre exemplu, singurul vehicul contemporan care am vazut ca a fost convertit cu succes, a fost un Audi A5 de prin 2009 in care s-au investit f multi bani. Undeva la 50k dolari pentru optimizari, sincronizari cu bordul si alte ajustari pe la senzori si la computerele de bord. La acesti bani, incluzand si valoarea masinii, respectivul proprietar se incadra lejer la un vehicul electric nou.
Am vazut in schimb ca un proprietar de seria 3 1990 a reusit sa converteasca singur propriul vehicul cu o investitie de aprox 5k dolari.
Sunt curios asadar de ce nu se merge si in aceasta directie. De ce se merge doar pe alb sau negru si anume pe hai sa renuntam la masinile cu motor termic si hai sa ne luam cu toti electrice? De ce nu exista si o varianta de mijloc? Oare nu se pot produce kituri de conversie pentru fiecare masina in parte? Daca nu pentru fiecare, macar pentru 10-20 de modele populare. Exact asa cum se face cu kiturile de GPL. Eu unul sunt detinator de seria 5 pentru ca imi place f mult designul interior si materialele de calitate. As alege oricand un seria 5 in loc de o Tesla. Si acum nu vreau sa incep nici un razboi pe acest forum. E doar o chestiune de gust. Si de ce as vrea sa o convertesc la electric? Simplu. Pentru ca nu imi permit sa imi cumpar o masina de 80-100 k euro, pentru ca atunci mi-as lua un Porsche electric. Totusi senzatia de premium nu e aceeasi la acele Tesla de 50k.
In acest sens, eu as fi dispus sa platesc 15k euro intr-un motor electric si o manopera care sa imi aduca o autonomie de 250km (judecand dupa greutatea masinii mele+cea a bateriilor).
Sunt curios de ce nu se merge si in aceasta directie? Nu credeti ca sunt multi care si-ar converti masinile? Din punct de vedere politic, treaba e clara. Europa este propulsata de statele puternice din vest care au o economie bazeaza pe industria producatoare de masini. Ei proiecteaza masini care sa se strice si sa fii nevoit sa iti cumperi una noua, ca sa nu zic de cele electrice. E normal ca ei sa isi doreasca sa cumperi una noua si sa nu dezvolte nimic in acest sens. Dar daca chiar dorim cu adevarat o lume mai verde, de ce nu se pune si problema asta?
Intreb, pentru ca am vazut ca acest forum are si ecologie in subtitlu.
Va multumesc pentru atentie.
O zi buna
Am auzit despre aceasta comunitate prin intermediul unui podcast al lui George Buhnici in care a fost invitat Tudor Rosca. Sunt incantat sa vad ca exista oameni cu privire spre viitor.
Am sa incerc sa fiu cat mai scurt si la obiect si daca prinde subiectul am sa dezvolt. Sunt detinatorul unui BMW seria 5 cu motor de 3000d, adica un fel de opus al acestui forum. Sunt interesat de o conversie catre electric. Am studiat putin problema, poate nu suficient de mult, insa sunt putin dezamagit de faptul ca in Romania si in Europa inca nu se pune suficient de tare accentul pe conversii electro. Am vazut multe videoclipuri de conversii si sunt firme specializate pentru asa ceva, insa in statele unite si nici acelea nu sunt inca perfectionate. Se convertesc de obicei masini de epoca pana la cele produse maxim pana in 2000 pentru ca sunt mai simple si se pot face adaptari mai usoare. Spre exemplu, singurul vehicul contemporan care am vazut ca a fost convertit cu succes, a fost un Audi A5 de prin 2009 in care s-au investit f multi bani. Undeva la 50k dolari pentru optimizari, sincronizari cu bordul si alte ajustari pe la senzori si la computerele de bord. La acesti bani, incluzand si valoarea masinii, respectivul proprietar se incadra lejer la un vehicul electric nou.
Am vazut in schimb ca un proprietar de seria 3 1990 a reusit sa converteasca singur propriul vehicul cu o investitie de aprox 5k dolari.
Sunt curios asadar de ce nu se merge si in aceasta directie. De ce se merge doar pe alb sau negru si anume pe hai sa renuntam la masinile cu motor termic si hai sa ne luam cu toti electrice? De ce nu exista si o varianta de mijloc? Oare nu se pot produce kituri de conversie pentru fiecare masina in parte? Daca nu pentru fiecare, macar pentru 10-20 de modele populare. Exact asa cum se face cu kiturile de GPL. Eu unul sunt detinator de seria 5 pentru ca imi place f mult designul interior si materialele de calitate. As alege oricand un seria 5 in loc de o Tesla. Si acum nu vreau sa incep nici un razboi pe acest forum. E doar o chestiune de gust. Si de ce as vrea sa o convertesc la electric? Simplu. Pentru ca nu imi permit sa imi cumpar o masina de 80-100 k euro, pentru ca atunci mi-as lua un Porsche electric. Totusi senzatia de premium nu e aceeasi la acele Tesla de 50k.
In acest sens, eu as fi dispus sa platesc 15k euro intr-un motor electric si o manopera care sa imi aduca o autonomie de 250km (judecand dupa greutatea masinii mele+cea a bateriilor).
Sunt curios de ce nu se merge si in aceasta directie? Nu credeti ca sunt multi care si-ar converti masinile? Din punct de vedere politic, treaba e clara. Europa este propulsata de statele puternice din vest care au o economie bazeaza pe industria producatoare de masini. Ei proiecteaza masini care sa se strice si sa fii nevoit sa iti cumperi una noua, ca sa nu zic de cele electrice. E normal ca ei sa isi doreasca sa cumperi una noua si sa nu dezvolte nimic in acest sens. Dar daca chiar dorim cu adevarat o lume mai verde, de ce nu se pune si problema asta?
Intreb, pentru ca am vazut ca acest forum are si ecologie in subtitlu.
Va multumesc pentru atentie.
O zi buna