Explorer, Elroq, Scenic – de ce rămas România de căruță în domeniul mobilității electrice?

Săptămâna trecută, când am vrut să scot în evidență liniaritatea consumului în grafic, am rămas amuzat, încă odată, de incompetența și dezinformarea conținută de numeroase comentarii online, mai ales la cele legate de călătoria lui Tudor spre Grecia.

Recomand lectura majorității celor 135 de comentarii pentru a înțelege de ce România este în urma vecinilor sau altor țări cu putere economică asemănătoare pe calea tranziției spre mobilitatea electrică.

În cele din urmă este doar o problemă de educație. Noi ne străduim în cadrul proiectului Electromobilitate cu partea legată de automobile electrice, de restul probabil trebuiau să se ocupe părinții și școala.

Comparație Uruguay – România

Un articol recent despre creșterea înmatriculărilor de EV în Uruguay publicat de Clean Technica ne-a pus serios pe gânduri cum este posibil ca o țară cu o populație de 5 ori mai mică ca România să cumpere mai multe electrice noi?

SURSE: CleanTechnica, EV Radar România și Copilot Ai

Alcătuit cu AI Copilot

Sursa: CleanTechnica

Așa cum bine remarca dl Bogdan Stroe, Uruguay are puțin petrol, dar multă energie regenerabilă, iar tranziția spre mobilitatea electrică merge mână în mână pentru cei ce înțeleg beneficiile.

Echipa 4.4 – săptămâna #25

Renault Scenic – Cătălin, Oradea

Datele pentru săptămâna 15.06-21.06.2026 sunt după cum urmează:

  • km parcurși 498,8;
  • consum mediu 14,2 kWh/100 km;
  • clima și altele 1,6 kWh/100 km;
  • 1 încărcare săptămâna aceasta cu 44,15 kWh, în data de 19.06.2026, în valoare totală de 1,13 lei, astfel:
    • 0,98 kWh de la rețea (Hidroelectrica), în valoare de 1,13 lei;
    • 43,17 kWh de la panourile fotovoltaice, în totalitate gratis;
  • la bord 6734 km;
  • SOC la începutul săptămânii 63%;
  • SOC rămas 28%.

Totul funcționează perfect!

Un drum dus-întors până la Gherla și câteva deplasări scurte prin Oradea.

Încă o încărcare lentă de la panourile fotovoltaice!

Skoda Elroq – Iasmin, Timișoara

Pentru Elroq, split-ul de drumuri a fost:

  • 10%  Autostrada
  • 60% (DN(110km/h)+DJ(100km/h) calatorii de la 30km in sus dintr-o bucata) 
  • 30% drumuri scurte sub 10km 
Distanța parcursă km :693
consum mediu : kWh/100 km15.9
Viteza medie : Km/h50
kWh încărcați din rețea:52(15 AC Acasa+13,7 DC Petrom + 23,4 DC Renovatio )
kWh încărcați din PV(Gratis):75
costuri încărcări: ron114(20 Acasa +23.7 Petrom + 70 Renovatio )
 Distanța totală : km11164

Ford Explorer – Gabi, Târgu Mureș

  • Distanță parcursa:  516 km
  • Consumul mediu: 16.0 kWh/100 km
  • Încărcare: încărcat acasă. Hidroelectrica + panouri  

Distanța parcursă săptămâna aceasta e împărțită astfel:

  • Luni – Vineri – naveta la muncă. 
  • Sâmbătă pe acasă, am încărcat mașina de la soare în pregătire pentru deplasarea în Grecia.
  • Duminică am mers până în București unde am înnoptat dar am și încărcat mașina la ElDrive
  • Luni am plecat spre Grecia.  

Ford Explorer – Laurențiu, Cluj-Napoca

Pentru că am văzut comentarii pe Facebook referitor la faptul că nu este posibil un consum așa scăzut ca al meu din ultimele săptămâni, o să arăt că se poate și mai mic… și ca să fie liniștiți, am folosit și aerul condiționat!

Drumuri în oraș și în zona periurbană, iar în weekend o plimbare la barajul Drăgan.

Oare și aici să fi venit francezii să fi luat apa din baraj ca la Vidraru, sau a fost consumată să aibă electricele curent?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.