Într-un articol publicat cu exact șase luni în urmă, informam comunitatea interesată de electromobilitate despre planurile guvernului francez de a susține redresarea industriei auto, după închiderea activităților din primăvară, cu un pachet de promovarea a mașinilor electrice.
Este timpul să revenim la subiect și să analizăm dacă astfel de măsuri administrative funcționează, sau dacă afirmațiile unor executivi (germani) despre lipsa de apetit a publicului european pentru mașini electrice este adevărată.
Înmatriculări Franța – sursa EVsales
Cu șase modele noi în top 10 al înmatriculărilor și încă două modele noi (Twingo si ID.3), a căror livrare a început în a doua jumătate a anului, răspunsul la întrebarea din titlu este simplă:
Programul francez de subvenționare a funcționat foarte bine!
Exprimat prin cifrele compilate de analiștii de la EVsales, „foarte bine” înseamnă:
- +360% față de înmatriculările de anul trecut, în contextul unei piețe auto în scădere cu 10%
- segmentul automobilelor 100% electrice plus PHEV reprezintă 9.7% din înmatriculările noi în Franta în primele zece luni din 2020
- PHEV au înregistrat o creștere cu +388% în octombrie (total 9945)
Alte articole pe tema subvențiilor și înmatriculărilor din Franța:
- Franța promite redresarea industriei auto promovând electromobilitatea
- Franța ;i Germania au decis sa ]ncurajeze electromobilitatea
- Înmatriculări Franța ;i Germania }n perioada ianuarie – mai
- Creștere impresionantă a înmatriculărilor de electrice și în Franța în septembrie 2020
- Record de înmatriculări în iunie – efectul subvențiilor majorate în Franta?
- Franța și Portugalia confirmă creșterea pentru EV în luna martie

My lifelong automotive career started with design and testing of ICEs, continued with service and sales, followed by 20 years of global seat design, requirements and knowledge management.
My recent passion for electric vehicles found its home at 24auto.ro and electromobilitate.