Dragi prieteni ai electromobilității,
La fel ca orice poveste, indiferent cât este de minunată, întotdeauna are un început, dar are și un sfârșit. După cum ați aflat zilele trecute, după fix 400 zile de la achiziție, am fost nevoit să-mi iau rămas bun de la Buburuză!
Acest pas nu reprezintă o renunțare la convingerile ferme pe care le am în privința viitorului mobilității, este doar un sfârșit de prim capitol! Povestea va continua!
În toate aceste zile care s-au scurs de la despărțirea de Buburuză, m-am tot gândit să scriu un ultim articol despre ea. Însă am ajuns la concluzia că nu mai este nimic altceva de adăugat, în afară de tot ceea ce am spus până acum în acest an care s-a scurs. Așa că o să las cifrele să vorbească de data asta!
PREȚ INIȚIAL ACHIZIȚIE – 65.282 LEI Curs valutar la data achiziționării (04 iunie 2020) – 1 euro = 4.8173 lei
COSTURI PE DURATA DE UTILIZARE – 1.659 LEI
- taxă servicii înmatriculare – 100 lei
- set covorașe auto – 160 lei
- anvelope de iarnă BFGoodrich – 440 lei (preț angajat Michelin)
- soluții de curățare parbriz – 40 lei
- manoperă schimbare anvelope – 120 lei
- costuri încărcări – 333 lei
- costuri asigurări RCA – 370 lei
- costuri rovignetă – 136 lei
PREȚ FINAL VÂNZARE – 63.063 lei. Curs valutar la data vânzării (08 iulie 2021) – 1 euro = 4.9268 lei
TOTAL COST OF OWNERSHIP (TCO) – 3878 LEI
PERIOADĂ TOTALĂ – 400 ZILE
COST MEDIU TOTAL – 9.7 LEI/ZI
TOTAL KM PARCURȘI – 20.801
COST MEDIU TOTAL – 18.64 LEI/100 KM
EMISII directe CO2 evitate – 2.246 TONE (Referință – VW Up! 1.0i 75CP, emisii 108g CO2/km)
COSTURI CARBURANT EVITATE – 6240 LEI (Referință – consum mediu – 6l/100km, preț mediu carburant – 5lei/litru)
În concluzie, mașina asta m-a costat 9.7 lei/zi și m-a dus oriunde am avut eu nevoie în toată această perioadă! Și asta, fără nici cea mai mică problemă! Nu mai vorbesc despre economiile realizate sau emisiile de CO2 evitate!
La final, vă las o colecție de imagini cu Buburuza, cea care a reușit într-un timp atât de scurt să își facă loc în inima mea!
Rămas bun, Buburuza mea dragă!





























Articole publicate cu și despre Buburuză
- De ce am ales VW e-Up?
- VW e-Up după primele 3 luni și peste 4000 km de utilizare
- La Cazanele Dunării cu VW E-Up! – 1200 km electrici într-o mini-vacanță de 4 zile!
- VW e-Up! după 6 luni și 9500 kilometri
- VW E-Up – 900 km electrici cu Buburuza, ZERO costuri și emisii directe!
- VW e-Up – a doua excursie de iarnă, tot ZERO costuri!
- Date statistice VW e-Up, după trei anotimpuri
- VW e-Up! curbe de încărcare rapidă (CCS)
- VW e-Up! electrip de weekend cu 350 km de autostradă
- Primul an alături de VW e-Up! s-a încheiat cu costuri de 1.31 lei/100 km