Bilanțul lunii noiembrie pentru echipa Tesla

Cu o mică întârziere, mai degrabă necaracteristică pentru disciplinata echipă Tesla din cadrul proiectului Electromobilitate, am reușit să adunăm informațiile necesare bilanțului pentru luna noiembrie.

Pe scurt, rezultatul dovedește că nici Model 3 nu este imun la rigorile sezonului rece. Cinci din șase participanți sunt plasați în partea dreaptă (consum mai ridicat) a valorilor comunicate de colegii noștri din București, Sibiu și Motor City, Michigan. Singura excepție este Marius, a cărui navetă pornind din Câmpina, nu este afectată de blocaje în trafic, sau întreruptă de opriri dese, în care se pierde căldura acumulată în interior.

Asta nu reduce meritele șoferului, care și-a făcut ucenicia electrică cu Buburuza (VW e-Up!) și prețuiește mai presus de orice eficiența și grija pentru mediu. Situații asemănătoare întâlnim și în alte echipe (Spring, Grupa Mică, ZOE, ID.3+Megane), pe care le-am analizat în seria de articole dedicate bilanțurilor din luna noiembrie.

Dacă privim însă la cheltuielile cu încărcarea, vom găsi o cu totul altă imagine. Pe baza încărcărilor (încă) gratuite oferite de Tesla în rețeaua Supercharger, este ușor de observat că echipa Tesla a încheiat luna noiembrie cu unele din cele mai mici costuri. Și aici avem o excepție, Ovidiu încarcă gratuit la locul de muncă și nu obișnuiește să meargă la Supercharger-ul foarte aglomerat din București.

Inversarea dintre costul încărcărilor achitate de Marcel în călătoria cu Dacia Spring în Germania (deși a avut un consum foarte bun) și Silviu, după ce a raportat cele mai mici costuri de până acum, am discutat-o pe larg în articolul:

Repetăm, ca să consolidăm noua realitate atât de diferită de tradiția învățată în trecutul cu motoare termice, locul încărcărilor determină costul, nu consumul!

Ce dovadă mai bună putem găsi decât plasarea echipei Tesla în partea inferioară a costurilor din noiembrie?

Că nu întotdeauna se întâmplă acest lucru, am subliniat într-un alt articol dedicat lui Silviu (Aniversare Silviu și Tesla Model 3) în care am avertizat că o călătorie în străinătate poate urca mult costurile cu încărcarea. Așa cum ne-au relatat Marius și Alex în excursiile din Italia, Elveția, Grecia și Austria, încărcarea la Supercharger se plătește. Chiar dacă în Ungaria, Bulgaria și Grecia (zona de sud) încărcarea mai este gratuită în rețeaua Tesla, în următoarea perioadă ne așteptăm la plată, așa cum s-a întâmplat din vară până acuma în Slovenia.

Costuri maxime și minime cu încărcarea în primele 11 luni din 2022

Consumul mediu săptămânal – 12 luni

La fel ca toți colegii electromobiliști, proprietarii diferitelor modele Tesla semnalează creșterea consumului, asociată cu reducerea autonomiei între două încărcări. Această realitatea din sezonul rece, solicită o planificare mai atentă a călătoriilor lungi, acolo unde rețeaua Supercharger nu este acoperitoare, așa cum este deocamdată situația în România.

Cu toate acestea, o călătorie în lungul țării este posibilă fără probleme cu ajutorul SC-urilor din Timișoara, Sibiu, Pitești, București și Constanța, chiar dacă nu sunt ideal amplasate pentru tranzit. Recent a fost inaugurat Supercharger-ul de la Cluj, marcat de o frumoasă întâlnire a proprietarilor Tesla organizată de colegii de la THOR, despre care veți afla direct de la participanți.

Prima încărcare la noul Supercharger din Cluj

În direct cu proprietarii

  • Parcurs: 905 km (95% București),
  • Consum mediu: 22,4 kWh/100 km (30% din timp am stat pe loc cu încălzirea pornită),
  • Costuri: 29 RON

Revin cu o întârziere de 3 săptămâni pline de activități frumoase la muncă și acasă.

Datele pentru Tesla Model 3 SR+ 55kWh: Luna Noiembrie
  • Distanța parcursă: 1855 km (1 drum pe Transfăgărășan pentru a vedea prima zăpadă + restul drumurilor Săbăreni-București)
  • Energie consumată: 343 kWh
  • Consum mediu: 18.5 kWh/100km (se simte că au scăzut temperaturile și în consumul mediu)

Încărcări 

  • Energie încărcată 412 kWh
  • Energie consumată în timpul încărcării 425 kWh
  • Cost încărcare 4 RON (am încărcat câteva procente ~5% acasă, iar în rest la Superchargerele Tesla din București și Pitești)
  • Eficiență încărcare 97%

Timp petrecut la încărcare 11h 35m (în ultimele 2 săptămâni am decis să nu mai precondiționez mașina înainte de încărcarea la Supercharger, pentru a proteja bateria pe cât posibil și încărcare la curent mai mic până la 100% pentru calibrare)

Menționez și câteva date suplimentare cât timp mașina este în Park.
Având în vedere că temperaturile dimineața au scăzut, am început să precondiționez mașina în fiecare dimineață
Consum energie în Park: 84 kWh.

(Pe 30 August și 1 Decembrie, am uitat precondiționarea pornită și mi-a consumat aproximativ 20% din baterie în total)

Alte informații pentru luna Noiembrie

Degradarea bateriei a ajuns la 2.3% cu >98% încărcări la Supercharger. 

Tessie a primit un update care permite verificarea range-ului actual pe hartă într-un format interactiv 

Am profitat de funcționalitatea Tesla de a cumpăra update-uri direct din aplicație și, după un an de folosire, cu 1500 RON am cumpărat încălzirea în volan și bancheta spate (activate imediat în mașină). Este o plăcere pentru mine ca șofer să îmi încălzesc mâinile și pentru pasagerii din spate.

Breakdown săptămânal pentru luna Noiembrie

Săptămâna 7-13 Noiembrie

  • Distanța parcursă 289 km
  • Energie consumată 51 kWh
  • Consum mediu 17.5 kWh/100km
  • 1 încărcare la Supercharger 47 kWh (eficiența 97%, de 41 min) – cost zero


Săptămâna 14-20 Noiembrie

  • Distanța parcursă 761 km
  • Energie consumată 140 kWh
  • Consum mediu 18.5 kWh/100km
  • 7 încărcări la Supercharger (183 kWh, eficiența 96%, 3h 57m) – cost zero


Săptămâna 21-27 Noiembrie

  • Distanța parcursă 511 km
  • Energie consumată 98kWh
  • Consum mediu 19.1kWh/100km
  • 3 încărcări la Supercharger și 1 acasă de 3kWh (127kWh, eficiența 99%, 5h 34m) – cost 4 RON

Luna noiembrie la mine arată în felul următor, condus mixt (oraș/exterior), sentry mode on și preîncălzire în majoritatea zilelor:

  • km parcurși – 1471
  • kWh consumați – 264
  • consum mediu – 18,0 kWh/100 km

Cost încărcări 0.

NOIEMBRIE

  • km parcurși – 2080
  • kWh consumați – 279
  • consum mediu – 13,4 kWh/100 km
  • durată deplasare – 2198 minute
  • viteza medie – 56,8 km/h
  • temperatura medie a aerului – 8,6 grade Celsius
  • kWh încărcați – 308,1
  • cost încărcări – 30,59 lei
  • cost mediu – 1,47 lei/100 km

Încărcări – 308,1 kWh, din care  256,2 kWh DC (83,2%) și 51,9 kWh AC (16,8%)

  • 61 kWh SuC (19,8%),
  • 195,2 kWh CCS (63,4%),
  • 51,9 kWh Type 2 AC (16,8%)

În urma sesiunilor de încărcare până la 100% din luna noiembrie, am calculat o capacitate netă a bateriei de 52,5 kWh.

Folosind informațiile din tab-ul Energy, rezultă că în luna noiembrie, mașina a folosit 338,3 kWh, din care 303 kWh în deplasare (90%) și 35,3 kWh în staționare (10%).

SoC consumat în luna noiembrie – 645%.

Incărcare la cabana din Apuseni

NOTĂ: imaginea din titlu este o captare de ecran dintr-un video publicat în media socială de colegii din asociația THOR

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.